Głowa do trychologa | kobietabezpieczna.pl

Głowa do trychologa

Każda z nas niejednokrotnie stając przed lustrem usiłowała ujarzmić swoje włosy. Lepsze lub gorsze efekty stylizacji najczęściej zależne są od naszych umiejętności, ale także od kondycji włosa. Czym zdrowszy, tym lepszy jest jego wygląd i podatność na układanie.   Nowoczesne fryzjerstwo dbając przede wszystkim o naturalne piękno, zgłębia wiedzę na temat wpływu czynników zewnętrznych na strukturę włosa. Mając świadomość, że składa się on z korzenia, czyli żywej części znajdującej się w skórze właściwej oraz łodygi, która jest jedynie zrogowaciałym włóknem, fryzjerstwo odchodzi od destrukcyjnych metod farbowania i stylizacji, ponieważ jednorazowe zniszczenie martwej części włosa trwale wpłynie na jego budowę. Wyrwana łuska już się nie odbuduje, a rozdwojony włos nie zrośnie się, dlatego też ważne jest ich systematyczne podcinanie. Zważając na szereg konsekwencji będących następstwem nieprawidłowej pielęgnacji włosa, fryzjerstwo kieruje się twierdzeniem „piękne włosy to zdrowe włosy”. Idąc tym tropem trafiamy na ślad zupełnie innej sfery jaką jest trychologia. Poszerza ona myśl fryzjerów mówiąc „zdrowe włosy poprzez zdrową skórę głowy”. Trychologia będąc dziedziną nauki znajdującą się pomiędzy fryzjerstwem, a dermatologią zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją skóry głowy.

Katarzyna Rudiuk pp2 zmSkóra głowy, chociaż jej nie widać, w takim samym stopniu jak skóra na całym ciele wymaga odpowiedniego oczyszczania i nawilżania. Ówczesne metody pielęgnacji i higieny bagatelizowały rzeczywiste problemy jakie mogą wystąpić na tej części ciała. Należy pamiętać, że skóra głowy będąc naturalnym podłożem dla włosa, odgrywa niezmiernie istotną rolę przy jego prawidłowym wzroście i kondycji. Dbałość o nią może dać wymierne efekty w postaci zdrowych, pięknych i lśniących włosów”. Mówi Katarzyna Rudiuk, trycholog.

W gabinecie trychologicznym pierwsza wizyta zaczyna się badaniem z użyciem specjalistycznej mikrokamery, dzięki któremu określa się stan skóry głowy, mieszków włosowych, a także włosów. Ponadto mierzy się grubość i ilość włosów oraz pomaga w ocenie stopnia ich nawilżenia i kondycji. Na podstawie badania zalecana jest indywidualnie dobrana kuracja, która dzieli się na terapię wykonywaną w gabinecie trychologicznym i terapię domową. Należy pamiętać, że najważniejszym elementem przy pielęgnacji skóry głowy i włosów jest systematyczność. Trychologia zajmując się niwelowaniem przyczyn schorzenia, a nie jego skutków, wymaga konsekwencji działania. Jednorazowe użycie kosmetyku nie przyniesie żadnych efektów, ponieważ nie działają one doraźnie, tak jak np. sterydy.
Ponadto zabiegi trychologiczne podzielić można na dwa segmenty: pielęgnacja kosmetyczna przeznaczona dla wszystkich osób pragnących odświeżyć swoją skórę głowy i dodać blasku włosom, oraz pielęgnacja skóry dotkniętej konkretnym schorzeniem. Do schorzeń zalicza się:

  • wypadanie włosów i łysienie,
  • łojotok,
  • łupież,
  • erytrodermie, tj.: łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry.

Prawidłowa pielęgnacja włosów to nie tylko dobry szampon i odżywka. Ogromne znaczenie ma świadomość w jaki sposób myć, czesać, modelować i układać fryzurę. Jak wynika z badań, ponad 50% kobiet nie posiada wiedzy na ten temat. A zatem dowiedz się więcej i ciesz się pięknem swoich włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>