Dozwolone od lat 18! | kobietabezpieczna.pl

Dozwolone od lat 18!

System klasyfikacji programów telewizyjnych od kilku już lat zagościł na ekranach polskich telewizji. Dobrze wiemy – podobnie jak najmłodsi widzowie- że pojawiający się czerwony kwadrat oznacza zakaz oglądania audycji przez dzieci i młodzież a program dozwolony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Żółty trójkąt z wpisaną liczbą, oznacza wiek, od którego można audycję oglądać. Z kolei zielona kropka, oznacza brak treści zakazanych i audycję mogą oglądać wszyscy bez ograniczeń.

Zupełnie odmiennie wygląda oznaczenie i dostępność gier komputerowych oraz reklam. W Stanach Zjednoczonych system ESRB (znakowania gier i reklam) funkcjonuje z powodzeniem od dawna. Jest on popularniejszy od cyfr umieszczanych w trójkątach (np. +14).
System opiera się na literach: C,E,T,M,A.

C - (childhood) – wczesne dzieciństwo

- (everyone) – dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych

T - (teenagers) – dla nastolatków

M - (maure) – dla starszych nastolatków od lat 17

A - (adults) – tylko dla dorosłych powyżej 18 roku życia.

Gry i reklamy oznaczone  C i  E są pozbawione całkowicie elementów przemocy, oparte na postaciach bajkowych ( Kubuś Puchatek, Tygrysek, etc.) Można przy nich pozostawić pociechy, mając jednocześnie gwarancję, że nie spotkają się tam z treściami zakazanymi.
Polski system oznaczania gier i reklam praktycznie nie istnieje. W dobie brutalizacji życia społecznego i łatwego dostępu najmłodszych do internetu, gier i reklam, warto pomyśleć o wprowadzeniu i rozpropagowaniu takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>