Dlaczego boli? | kobietabezpieczna.pl

Dlaczego boli?

d03f35de-31db-4810-aab3-7dffc6bbb607Ból  to przykre  negatywne  wrażenie  zmysłowe  lub  emocjonalne.  Powstaje  najczęściej  pod   wpływem  zagrożenia  lub  uszkodzenia  tkanki.  Z reguły z bólem  walczymy  lub  uciekamy  od  niego. Tymczasem ból  jest biologicznym  ostrzeżeniem,   że  coś  w naszym organizmie  nie jest w  porządku. Nasze  mięśnie  sterują najpierw  wyrazem  twarzy  (grymas strachu). 

Receptory  reagują  na  ból uszkodzenia  tkanek. Sygnał  poprzez układ  nerwowy płynie  do  rdzenia  kręgowego. Z  rdzenia  poprzez  neuroprzekaźniki  dostaje  się  do  kory  czuciowej. Tu  następuje  reakcja układu  limbicznego i kory  czołowej.
Rozróżniamy  skalę  bólu :
1-2  określaną jako brak bólu
3-4 łagodny  ból
5- umiarkowany  ból
6-7 ból średni
8-9  silny  ból
10  ból  ostry.
I choć brzmi to dziwnie, pozytywne  nastawienie  do bólu jest niezwykle ważne. Brytyjscy uczeni przeprowadzili eksperyment polegający na sprawianiu bólu fizycznego badanym (silne podgrzewanie stóp). Uczestnicy  określali poziom bólu (skala 1-100). Podczas badania podłączeni byli do kroplówki, nie wiedząc jednak czy cokolwiek jest nimi podawane. Poziom bólu odczuwalny był przeciętnie na poziomie 66 punktów. Podczas podania badanym leku przeciwbólowego spadał do 55. Gdy uczestnicy otrzymywali wcześniej informację, że podawane są im leki przeciwbólowe poziom obniżał się do 39. Kiedy pacjent otrzymywał informację, że leku przeciwbólowego nie otrzyma (mimo, iż w rzeczywistości go otrzymywał) poziom rósł do 64.
Ból jest systemem ostrzegawczym dla organizmu, dzięki niemu proces leczenia może rozpocząć się szybciej i być skuteczniejszy. Mimo wszystko życzmy sobie by ból trzymał się od nas z daleka.
GREGOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>