Czas na czytanie | kobietabezpieczna.pl

Czas na czytanie

????????????Dziesiątki badań dotyczących wspólnego spędzania czasu rodziców z pociechami wskazują, że najlepszym sposobem na nudę jest wspólne czytanie.

Dlaczego warto czytać dzieciom? Uzasadnień jest bardzo wiele. Najprostszym jest fakt, że czytanie buduje więź między rodzicem a dzieckiem. Tworzy trwałe skojarzenie, że czytanie oznacza bliskość i czas poświęcony tylko dziecku, dając jednocześnie gwarancje bezpieczeństwa i emocjonalnego ciepła.
Sięgając po książkę, dorosły określa granice świata, w którym wspólnie będą się poruszać. Dlatego też niezwykle ważny jest dobór literatury. – mówi dr Sylwester Kowalski – Książka musi być dostosowana do wieku najmłodszego odbiorcy przekazu. Decydując się na głośne czytanie, musimy uwzględnić stopień rozwoju, indywidualną wrażliwość i wiek dziecka.

Książki powinny stymulować rozwój i rozwijać słownictwo. Każda historia nawet z pozoru najbardziej banalna podnosi wiedzę ogólną, ugruntowuje umiejętności językowe. Pomaga w budowaniu wyobraźni. Głośne czytanie to drzwi do pałacu wyobraźni, w którym pociechy mogą odkryć banalne ale też i zupełnie niestworzone historie. Rodzice czytając swoim pociechom pomagają im zrozumieć ludzi i świat. Daje to doskonały kontakt i wzmacnia doznania. Jest do tego stopnia stymulujące, że dziecko potrafi przejąć myślenie dorosłego dotyczące konkretnych osób i zdarzeń.
Obecność drugiej osoby ułatwia szybkie przyswajanie stanów emocjonalnych. Empatia rodzica przenoszona jest w dużej mierze na dziecko. Dzięki wspólnemu czytaniu można wyjaśnić pociechom jak rozumieć przedstawioną w książce  sytuację. Nie bez znaczenia są tu kwestie etyczne. Pokazanie co dobre a co złe jest kluczem do prawidłowego postrzegania zjawisk społecznych a w przyszłości budowania uczciwych relacji z innymi.

Rodzice często zapominają o głośnym czytaniu z chwilą gdy dziecko samo potrafi sobie już dobrze radzić w tym względzie. Nic bardziej błędnego. Starsze dzieci – przy dobrym doborze lektur – również lubią tą formę spędzania czasu. W ten sposób podtrzymują i umacniają się rodzinne więzi. W sytuacjach konfliktowych przy wzroście napięcia między pokoleniami – które zdarzają się w naszych rodzinach niestety często – regularne czytanie pozwala na łatwiejsze oddalanie emocji dzięki czemu skutecznie chroni przed wieloma problemami okresu dojrzewania.
Wspólne czytanie to również doskonałe antidotum na wszechogarniającą falę  szaleństwa telewizyjnego i internetowego. Zamiast karmienia często bezsensowną papką pseudo-rozrywkową, umysł dziecka otrzymuje wartościowy materiał do analiz i budulec wewnętrznych wartości.

Wspólne czytanie to rodzaj szczepionki pozwalającej w przyszłości wykształcić w pełni wartościowego czytelnika. Nie da się zaszczepić miłości do książek inaczej jak przez  regularne czytanie.

Ile czasu czytać? Wszystko zależy od wieku dziecka i jego percepcji. Maluchom wystarczy nawet kilkanaście minut. Jeśli uda się codziennie wygospodarować 30 minut, będzie to olbrzymi sukces. Ważna jest nie sama długość czytania ale jego częstotliwość. Regularne czytanie jest najcenniejsze.

Zatem nie marnuj czasu. Jeśli jeszcze nie wdrożyłeś tego zwyczaju zacznij od dziś. Czytajcie razem!
Red AJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>