Bezpieczny pociąg | kobietabezpieczna.pl

Bezpieczny pociąg

Choć uwielbiam podróże i jazdę pociągiem w nieznane, to zawsze towarzyszy mi lęk przed wsiadaniem do pociągu. Kiedy muszę jechać sama, obawiam się nieplanowanych przygód i nieznanych podróżnych. Ostatnio, podróżując pociągiem relacji Szczecin – Kraków, wsiadłam do pustego przedziału i usiadłam na wyznaczonym miejscu. Na kolejnej stacji, w moim otoczeniu pojawili się „chłopcy”, którzy bez specjalnych ceregiel zajęli przestrzeń życiową całego przedziału i zaczęli mi się uważnie i dość natarczywie przyglądać. Zanurkowałam do lektury książki. Niezbyt ambitne teksty „latające” tuż nad moją głową, natrętne spojrzenia i sam fakt obecności podejrzanego towarzystwa powodował, że nie czułam się komfortowo. Po kilku minutach panowie sięgnęli do plecaków, wyjęli piwo i rozgościli się na dobre. Nie wytrzymałam presji i mimo, iż nie miałam ani siły ani ochoty się przemieszczać z ciężkim plecakiem, spakowałam swoje rzeczy i zmieniłam miejsce pobytu.

Takie relacje nie należą niestety do wyjątkowych. Wsiadając do pociągu warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą zapewnić nam miłą i sympatyczną podróż jednocześnie oszczędzając ewentualnych kłopotów.

  1. Staraj się podróżować w jakimś znanym i „bezpiecznym” towarzystwie.
  2. Jeśli podróżujesz sama i możesz wybrać przedział (nie jesteś obligowana żadną miejscówką) usiądź tam, gdzie znajdują się osoby nieco starsze i wyglądające na spokojne i zrównoważone.
  3. Nigdy nie wsiadaj do przedziału, w którym znajdują się osoby pijane lub pijące alkohol.
  4. Jeśli masz miejscówkę a przedziałowe towarzystwo Ci z jakiegoś konkretnego powodu nie odpowiada, zwróć się do konduktora z prośbą o zamianę miejsca. Uzasadniona prośba musi zostać uwzględniona.
  5. Jeśli osoby podróżujące w Twoim towarzystwie łamią zasady kulturalnej i bezpiecznej podróży, powinnaś im zwrócić na to uwagę lub zgłosić ten fakt konduktorowi z żądaniem interwencji i umożliwienia zmiany miejsca.
  6. Zawsze możesz skorzystać z wagonu restauracyjnego (jeśli taki w składzie się znajduje) i przenieść się tam z całym swoim bagażem.
  7. Wykupując bilet, poproś o miejsce w wagonie otwartym. Często, jest to ze względów bezpieczeństwa, najlepszy sposób na bezpieczną podróż.
  8. Pilnuj swojego bagażu. Umieść go w przedziale tak, by był dla Ciebie widoczny i znajdował się naprzeciw Twojego siedzenia.
  9. Wszystkie cenne przedmioty miej blisko siebie w bagażu podręcznym i odzieży.
  10. Nie woź ze sobą kosztowności ani większych sum pieniędzy. Jeśli musisz to zrobić, podziel je tak, by znajdowały się w różnych miejscach. Utrata jednej części oszczędzić może resztę.
  11. Nie śpij w przedziale, chyba, że masz absolutną pewność, że towarzystwo w którym podróżujesz jest znajome i „bezpieczne”.
  12. Obserwuj dyskretnie zachowania współpasażerów. Reaguj na działania dziwne, np. zaciąganie w ciągu dnia zasłonek w przedziale, blokowanie drzwi etc.
  13. Nie prowadź konwersacji wykraczającej poza ramy zwyczajowej rozmowy, jaką można usłyszeć w publicznym miejscu. Nie poruszaj tematów dotyczących finansów, płci, kontaktów seksualnych oraz ogólnie uważanych za tabu lub tematy drażliwe.
  14. Staraj się zająć lekturą, rozwiązywaniem krzyżówek, słuchaniem muzyki, obserwowaniem krajobrazów za oknem etc. Wieloletnie doświadczenia zwłaszcza zachodnich sąsiadów, dotyczące korzystania z pociągów lub metra wskazują, że najbezpieczniej jest unikać w ogóle rozmów i kontaktu wzrokowego.
  15. Nie ufaj wyglądowi zewnętrznemu osób. Zdarza się tak, że atrakcyjny, dobrze wyglądający mężczyzna lub elegancko ubrana kobieta są zwykłymi złodziejami lub oszustami.
  16. Nie zawieraj przygodnych znajomości.
  17. Unikaj wymieniania się adresami, numerami telefonów, e-mailami a także podawania informacji o sobie, rodzinie, miejscu zamieszkania etc.
  18. Nie częstuj się niczym i od nikogo. Zasada może niezbyt elegancka, czasem obrażająca osobę częstującą, ale bardzo istotna. Podziękuj z uśmiechem i odmów przyjęcia poczęstunku. Na porządku dziennym jest serwowanie w postaci cukierków, napojów etc., środków usypiających lub narkotycznych.
  19. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ze strony współpasażerów lub intruzów, pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Nie wahaj się krzyczeć, głośno wzywać pomocy a nawet w ekstremalnych sytuacjach szarpnąć za rączkę hamulca bezpieczeństwa. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie uzyskanie pomocy.
  20. W przypadku zagubienia lub kradzieży pieniędzy czy dokumentów, natychmiast zgłoś ten fakt obsłudze pociągu.
  21. Zachowaj szczególną ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu do pociągu. Wówczas najłatwiej paść łupem kieszonkowców.
  22. Jeśli masz możliwość wyboru podróżuj w ciągu dnia, nawet jeśli podróż miałaby być o godzinę czy dwie dłuższa.
  23. Zachowaj dystans do otoczenia i bądź asertywna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>