Bezpiecznie nad wodą | kobietabezpieczna.pl

Bezpiecznie nad wodą

woprKąpiele to dla wielu z nas główna atrakcja wakacyjnego wypoczynku. Tymczasem woda zbiera swoje straszliwe żniwo. Wybierając się nad wodę warto pamiętać o kilku zasadach jakich bezwzględnie należy przestrzegać.

Miejsce kąpieli
Bezpieczna kąpiel powinna dobywać się w miejscu do tego przeznaczonym. Korzystanie z dzikich plaż i kąpielisk może być ekscytujące ale również niebezpieczne. Najczęściej nie znamy głębokości wody, ukształtowania terenu ani jej czystości. Możemy nieopatrznie trafić na fragment szlaku żeglugowego .
Dzikie kąpielisko to również brak wyszkolonego personelu ratowniczego i odpowiedniego zabezpieczenia w infrastrukturę i sprzęt ratowniczy.
Powinniśmy unikać miejsc silnie zanieczyszczonych, zarośniętych wodorostami, oraz takich w których pojawiają się wiry i silne prądy wodne.

Polecenia ratownika
Na plaży strzeżonej to on odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Posiada aktualne dane pogodowe i zna zasady udzielania pierwszej pomocy.  Chcąc bezpiecznie korzystać z kąpieliska, należy podporządkować się jego poleceniom. Należy zwracać również uwagę na kolory flag i oznaczenia jakie są wywieszone. Jeśli jest dostępny w pobliżu regulamin kąpieliska (a być powinien) powinniśmy go przeczytać i stosować się do niego.

Temperatura wody i warunki atmosferyczne
Optymalna temperatura dla naszych organizmów to 21 – 26 st. C. Wówczas powinno pływać się najlepiej i najbezpieczniej. Im niższa temperatura wody tym większe zagrożenie. Przy temperaturze poniżej 14 st. C. nie powinniśmy pływać.
Kąpieli zdecydowanie należy unikać gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne.  Za takie uważane są mgły silnie ograniczające widoczność, burze, gradobicia, ulewne deszcze czy silny wiatr.
Pływanie po zapadnięciu zmroku lub w całkowitych ciemnościach jest także  wyjątkowo niebezpieczne.

Przygotowanie organizmu
Pływanie nie powinno odbywać się na czczo ze względu na możliwość szybkiego i silnego osłabnięcia organizmu. Z kolei pływanie bezpośrednio po posiłku może skończyć się skurczem żołądka i kolejnymi jego następstwami. Optymalna pora wejścia do wody – co najmniej 1-2 godziny po posiłku. Absolutnie niedozwolone jest gwałtowne zanurzanie ciała bez wcześniejszego zmoczenia go. Wchodząc do wody, powinniśmy najpierw schłodzić kark, klatkę piersiową, krocze, nogi. Kiedy organizm przyzwyczai się do temperatury wody możemy zanurzać się całkowicie. W ten sposób unikniemy wstrząsu termicznego.

Trzeźwość
Absolutnie niezbędnym warunkiem bezpiecznej kąpieli jest zachowanie trzeźwości w trakcie czynnego odpoczynku nad wodą. Nie wchodźmy nigdy do wody będąc pod wpływem alkoholu i nie pozwalajmy na to innym.

Skoki do wody
Skok do wody zbyt płytkiej może skończyć się tragicznie. Warto o tym pamiętać i wcześniej takie miejsce dokładnie zbadać. Uderzenie głową o dno, wystające korzenie, kamienie lub inne przedmioty może doprowadzić nawet do złamania kręgosłupa i śmierci. Warto również pamiętać iż dno naturalnych zbiorników wodnych może zmienić swoje ukształtowanie w ciągu kilku dni. Możemy natknąć się również na przedmioty pozostawione przez innych użytkowników akwenu. Dlatego też skoki na główkę warto wykonywać w basenach o dobrze widocznych dnach.

Korzystanie ze sprzętu
Koło do pływania czy materac służyć mogą wyłącznie zabawie w bezpiecznym miejscu. Nie należy traktować ich jako środka do przemieszczania się po głębokich wodach.  Mając wybór korzystajmy z rzeczy atestowanych, mających kilka komór powietrznych.
Jeśli pływa łódkami czy żaglówkami zawsze pamiętajmy o założeniu kapoków ratunkowych. Zapoznajmy się z wyposażeniem awaryjnym jednostki pływającej, by w razie potrzeby wiedzieć jak z niego skorzystać. Wypływając , poinformujmy znajomych o naszych planach żeglugowych i orientacyjnej porze powrotu. W ten sposób w razie zagrożenia ktoś będzie miał szansę wezwać pomoc. Pamiętajmy też o sprawdzeniu prognozy pogody.

Dzieci nad wodą
Maluchy nad wodą na ryzyko narażone są wyjątkowo mocno. Zawsze miejmy je na oku i nie pozwólmy by bawiły się same bez odpowiedniej opieki. Dmuchane rękawki lub inne jaskrawe oznaczenia (np. czepek)  są dodatkowym zabezpieczeniem. Jeśli opiekujesz się maluchem wspólnie z innymi osobami – przekazuj sobie opiekę opuszczając miejsce obserwacji, tak by ktoś nie myślał podobnie jak Ty, że nad bezpieczeństwem malucha czuwa inna osoba.

Nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności

W kontakcie z żywiołem jakim jest woda, nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności. Brawura, popisywanie się przed innymi ryzykowne zachowania i liczenie na łut szczęścia, mogą skończyć się tragicznie. Warto pamiętać również, że żarty nad wodą mogą kogoś zaskoczyć. Wszelkie zabawy w podtapianie, spychanie z łódek, materacy i pomostów powinny odbywać się za obopólną zgodą i proporcjonalnie do umiejętności pływackich oraz warunków kąpieli.

Pomóżmy innym
Obserwacja tego co dzieje się wokół nas,  powinna stanowić dobry obyczaj a wręcz obowiązek. Jeśli widzisz, że innej osobie dzieje się krzywda, nie wahaj się pomóc w miarę swoich umiejętności lub natychmiast wezwij wykwalifikowaną  pomoc. Być może dzięki tej zasadzie i Tobie ktoś w przyszłości pomoże…

RedS

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>