Bezpieczne opalanie | kobietabezpieczna.pl

Bezpieczne opalanie

Przygotowując się do pięknej, letniej opalenizny, wiele kobiet sięga po tabletki z beta-karotenem. Zanim jednak zdecydujemy się na chemiczną suplementację organizmu, warto poznać naturalne źródła tej substancji.

Beta-karoten to najbardziej znany karotenoid, czyli barwnik występujący w wielu  pomarańczowych i żółtych owocach oraz zielonych warzywach liściastych. To także źródło prowitaminy A oraz witamin C i E, należących do grupy przeciwutleniaczy, tj. substancji roślinnych wspierających naturalne mechanizmy obronne naszych komórek. Dzięki temu beta-karoten chroni nas przed wieloma chorobami określanych mianem cywilizacyjnych. Beta-karoten możemy znaleźć nie tylko w pomidorach, morelach czy brzoskwiniach, ale także np. w szpinaku, kalafiorze, a nawet w liściach buraka. Oczywiście nie sposób nie wymienić marchewki – to najbogatsze źródło tej substancji występujące w naturze. Spożywanie dużych ilości marchwi lub picie soków sporządzonych z niej przed korzystaniem z letniego słońca czy solarium mobilizuje siły obronne skóry, zwiększając wytwarzanie melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za jej odcień.

Co ważne zwłaszcza przy ochronie delikatnej skóry dzieci, przy regularnym spożywanie produktów z beta-karotenem zmniejsza się wrażliwość skóry na promieniowanie UV, co w dużym stopniu niweluje skłonność do oparzeń słonecznych. Naturalna, indywidualna tolerancja skóry na światło słoneczne wzrasta dwu-, a nawet trzykrotnie.

Należy jednak pamiętać, aby wybierać soki naturalne, bez konserwantów, o jak najwyższej zawartości świeżych warzyw i owoców. Soki takie powstają z przetartych owoców i warzyw, kryją w sobie witaminy i składniki mineralne oraz wzbogacone są witaminą C. Są źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin A i C, a jedna szklanka pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na te witaminy. Warto dodać, że jedząc owoce i warzywa bogate w beta-karoten należy dodać do nich kropelkę tłuszczu, ponieważ nawet niewielka ilość masła czy oliwy ułatwia jego wchłanianie.

————————–

Dziękujemy za pomoc w zamieszczeniu materiału producentowi soków Łabuś.

Latest Comments
  1. Łucja

    Beta karoten to cud natury. Osobiście stosuję suplementacje wspomagaczem opalania beta Solar, niestety sama marchewka w moim przypadku nie wystarczała, mam za jasną cerę- fototyp I, ale widzę różnicę w swojej skórze po stosowaniu beta karotenu w większej ilości. Przede wszystkim mam złotawy odcień skóry, zeszłoroczne wakacje spędziłam na słońcu bez poparzeń i opalenizna utrzymała się cały rok. Więc jak na wstępie wspomniałam beta karoten to cud natury !

    Odpowiedz -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>