Bezpieczna ciąża | kobietabezpieczna.pl

Bezpieczna ciąża

Ciąża to okres wyjątkowy w życiu kobiety, kiedy to szczęście nieustannie przeplata się z lękiem, jak nigdy potrzebujemy wtedy poczucia bezpieczeństwa, stabilności i spokoju. Przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje, jakie będzie jej maleństwo: wpierw czekamy na wiadomość czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, potem, czy na to czy będzie podobne do mamy czy może do taty. Jednak tak naprawdę ważna jest tylko jedna wiadomość- czy będzie zdrowe.

Jednym z podstawowych sposobów sprawdzenia zdrowia własnego dziecka jest diagnostyka prenatalna, w Polsce przeprowadzana od lat 70-tych. Badania prenatalne polegają na rozpoznawaniu wad i chorób płodu we wczesnym ich okresie, dzięki czemu można zacząć leczenie dziecka jeszcze przed poczęciem. Mylnie badania prenatalne sprowadzane są tylko do zabiegu pobierania płynu owodniowego, czyli amniopunkcji. W rzeczywistości są to wszelkie badania wykonywane na nienarodzonym jeszcze dziecku, zaliczamy tu obok amniopunkcji, biopsję trofoblastu, USG, badanie krwi pępowinowej i tzw. test potrójny.

Każda przyszła mama, jeżeli ma ku temu medyczne wskazania, ma prawo poprosić o przeprowadzenie badania prenatalnego zostanie ono sfinansowane przez kasę chorych. Także lekarz ma obowiązek poinformowania kobiety o możliwości wykonania tego badania. Jeżeli natomiast pacjentka chce wykonać badanie by uspokoić samą siebie, bez wyraźnych medycznych wskazań, może jego koszty pokryć z własnej kieszeni.

Mitem jest, że badania prenatalne są jedną z głównych przyczyn aborcji, bowiem nie każda wykryta poprzez badanie wada jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach pozwala na wczesne leczenie czy też usuwanie skutków np. choroby genetycznie uwarunkowanej (np. galaktozemii czy, zespółu nadnerczowo – płciowego).

Badania prenatalne są w Polsce prawnie dozwolone. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciążyz 1996 roku dopuszcza aborcję tylko przy ciężkich wadach genetycznych. Nie zmieniła ona ustawy z roku 1993 dopuszczającej przeprowadzanie badań prenatalnych. W art. 7 k.k. wprowadzono zmiany: art. 23 b & 1. Dziecko poczęte nie może być przedmiotem badań innych niż te, które służą ochronie życia i zdrowia jego lub jego matki, z wyjątkiem działań określonych w & 2.

Dopuszcza się więc badania przedurodzeniowe nie zwiększające wyraźnie ryzyka poronienia. Należy jednak pamiętać, że badania prenatalne powinno wykonywać się tylko wtedy, kiedy są do tego wskazania i nie traktować ich jak badań profilaktycznych;

Wskazania do badań prenatalnych są następujące:

  1. Ciąża po 35 roku życia ( aż 77% badań jest przeprowadzanych z tego względu). Wiek kobiety ma bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka, wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko wystąpienia poważnych wad genetycznych u dziecka.
  2. Trisomia 21 w poprzedniej ciąży ( Czyli Zespół Downa, jest najpowszechniejszą wadą chromosomalną występująca z częstością 1:800. Jedynym prenatalnym testem diagnostycznym wykazującym obecność wad chromosomalnych jest badanie cytogenetyczne (kariotypu) łączące się z inwazyjnymi procedurami, jaką jest np. punkcja owodnii.
  3. Translokacja chromosomowa u rodziców ( Zmiana liczby lub struktury chromosomów, translokacje mogą zachodzić samoistnie np. pod wpływem promieniowania jonizującego)
  4. Mozaicyzm chromosomowy u rodziców (mozaicyzm- najmniej powszechna forma Zespołu Downa)_
  5. Choroba Downa w rodzinie
  6. Wada ośrodkowego układu nerwowego w poprzedniej ciąży
  7. Urodzenie wcześniejszego dziecka z określona grupą chorób metabolicznych (Alkaptonuria, cukrzyca, fenyloketonuria, mukopolisacharydoza, otyłość)
  8. Wysokie stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy krwi matki w okresie ciąży.
  9. Nadmierny, uzasadniony lęk matki o wystąpienie wady wrodzonej u dziecka.

W tak delikatnych sprawach ważniejsza niż prawo wydaje się jednak ocena opinii publicznej, ta natomiast sprzyja badaniom prenatalnym. Zdecydowana większość kobiet opowiada się za możliwością wykonania badań i dostępnością do diagnostyki prenatalnej. Nie ma tu wyraźnych różnic opartych na różnicach poglądowych czy religijnych. Kobiety deklarujące prawicowe poglądy polityczne oraz określające siebie mianem osób wierzących tak samo licznie popierają słuszność badań, wiedząc tym samym o tym, że mogą one wiązać się z pewnym zagrożeniem życia dla płodu.

Pomimo tego, nadal największym problemem staje się aspekt etyczny sprawy. Choć nie ulega wątpliwości, że przeprowadzanie badań prenatalnych w celach eugenicznych budzi niesmak, to przeciwnicy badań zdają się zapominać o niezaprzeczalnych zaletach tych badań i dzieciach, które dzięki szybko rozpoczętemu leczeniu mogą dziś normalnie żyć.

MARTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>