Angielski metodą Callana | kobietabezpieczna.pl

Angielski metodą Callana

Szkoły uczące języków metodą Callana pojawiają się na ulicach naszych miast jak grzyby po deszczu. Opinie na temat skuteczności metody są podzielone. Niektórzy uważają ją za kolejny chwyt reklamowy szkół językowych, inni mówią, że jak żadna inna metoda pozwoliła im zrozumieć, że język obcy może być łatwy i przyjemny. Przykładem szkoły uczącej metodą bezpośrednią jest szczecińska Szkoła Języków Obcych PRESTO, w której zajęcia prowadzone metodą Callana cieszą się ogromnym powodzeniem.

         Przyjrzyjmy się bliżej metodzie Callana…

Nacisk położony jest na mówienie, metoda uczy poprzez proces błyskawicznych pytań i odpowiedzi, choć technika ta nie zapomina także o innych umiejętnościach jak pisanie, sprawność gramatyczna oraz czytanie. Metodą może uczyć się praktycznie każdy, choć szczególnie poleca się ją dorosłym. „Metoda Callana przeznaczona jest dla osób powyżej 14 roku życia, jeżeli jednak osoba młodsza jest zdyscyplinowana i dobrze czuje się w gronie osób starszych, może podjąć naukę na kursie”- mówi Karolina Mazur dyrektor Szkoły Języków Obcych PRESTO. Jest to ważne, gdyż grupy nie są podzielone ze względu na wiek, a tylko i wyłącznie ze względu na poziom zaawansowania. ” Jest to z pozoru kontrowersyjne, ale efekty takiej ‘współpracy’ są na prawdę dobre, uczniowie uczą się rozmawiać z ludźmi w każdym wieku, co stanowi o dodatkowej zalecie metody” - dodaje.

Podczas 50 minutowej lekcji metodą Callana, uczniowie siedzą w sali w półkolu, nie mają stolików ani książek. Sala wygląda dość ascetycznie- krzesła, pulpit lektora a na ścianie jedynie dwa obrazki. Wszystko to ma swój cel. Uczeń cała swoją uwagę musi skupić na osobie prowadzącej zajęcia. „W metodzie Callana nauczyciel odgrywa znaczącą rolę, jest wzorem dla uczniów; na nim spoczywa odpowiedzialność wyuczenia uczniów prawidłowej wymowy oraz poprawy wszystkich ich błędów. Podczas wzorcowej lekcji metodą bezpośrednią niemożliwe jest aby jakiś błąd ucznia został przez nauczyciela nie poprawiony” - podkreśla Aleksandra Milewska, współwłaścicielka Szkoły PRESTO.

Metoda Callana daje nieporównywalnie szybkie wyniki. Już po pierwszych lekcjach nauki, uczniowie są w stanie sami stworzyć poprawne pytania oraz na odpowiedzi, co więcej podczas wymiany pytań- wzajemnie się rozumieją. Aleksandra Milewska dodaje

” Nauczyciel musi stworzyć na lekcji taką atmosferę aby uczeń nie czuł upływu czasu, nasi uczniowie mają się uczyć ale też muszą się tymi zajęciami cieszyć, muszą nauczyć się zabawy językiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>