Aborcja | kobietabezpieczna.pl

Aborcja

Pani Alicji trzeci poród zagrażał niemal całkowitą utratą wzroku. Lekarz położnik, do którego trafiła ze skierowaniem na zabieg aborcji, uznał groźbę oślepnięcia za wskazanie niewystarczające do przerwania ciąży. Ciąża nie została przerwana, kobieta urodziła dziecko a jej wzrok się drastycznie pogorszył. Było to w roku 2000. Chora wniosła skargę na szpital, który odmówił jej pomocy. Skargę odrzucały kolejne instancje krajowego prawa. Alicja Tysiąc nie dała jednak za wygraną i wniosła sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ten zdecydował że państwo powinno wypłacić jej odszkodowanie za naruszenie praw człowieka utratę zdrowia i niesprawiedliwe traktowanie w sądach.
Teoretycznie w Polsce aborcja jest niekarana w trzech przypadkach
- kiedy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety ( i to bez ograniczeń czasowych)
- kiedy badania prenatalne wykazały ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lun istnienie nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (możliwe do chwili gdy płód nie jest jeszcze dolny do życia poza organizmem matki).
- kiedy zachodzi podejrzenie że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (tylko do 12 tygodnia)

W praktyce lekarze obawiają się wydawania zaświadczenia, że ciąża zagraża zdrowiu kobiety, nawet kiedy wszystkie możliwe badania jednoznacznie na to wskazują. Przypadek pani Alicji pokazuje też, że nawet z zaświadczeniem, zabiegu łatwo wykonać się nie da.
Gdyby aborcja była dla wszystkich jednoznaczna w sensie moralnym z pewnością ogólnonarodowa dyskusja o prawie do legalnej aborcji  nie miałaby racji bytu. Jest jednak inaczej. Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka na problem aborcji patrzą ze swojej kobiecej, sfeminizowanej perspektywy. Ich książka rzeczowo i bez lęków mierzy się z mitami narosłymi wokół przerywania ciąży. Autorki piszą o regulacjach prawnych i procedurach medycznych, o kwestiach etyki i religii.
W swojej „Dużej książce” starają się wnikać w trudne położenie osoby stojącej wobec decyzji o własnym nieplanowanym macierzyństwie. Podkreślają, że w tej sprawie nie ma jednoznacznie złych albo dobrych wyborów. Są jedynie wybory samodzielne i odpowiedzialne, a obok nich te podjęte pod presją otoczenia.
O aborcji, jej aspektach moralnych i stronie praktycznej: „Duża książka o aborcji”

duza-ksiazka-o-aborcjiWydawnictwo: Czarna Owca
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2011
nr wydania: I
ISBN: 978-83-7554-215-8
liczba stron: 162
kategoria: poradniki
wymiary: 150x 190 mm
okładka: miękka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>